NOC MUZEÓW W MUZEUM IM. PRZYPKOWSKICH W JĘDRZEJOWIE

20 maja 2017 r. w godz. 20:00 – 23:00

Po kilku latach przerwy Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie ponownie zaprasza na Noc Muzeów. W tę szczególną noc, raz w roku, nadarza się okazja, aby – bezpłatnie – zobaczyć Muzeum w sposób inny, niż zwykle.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów proponujemy:

• NOCNE ZWIEDZANIE zabytkowych wnętrz oraz ekspozycji zegarów słonecznych w towarzystwie dyrektora Muzeum, Jana Przypkowskiego:

- 1. wejście godz. 20:15

- 2. wejście godz. 22:30

Zbiórka w kasie muzeum; bez rezerwacji

• „MAGIA ZEGARÓW KSIĘŻYCOWYCH” – Jak dawniej odmierzano czas po zachodzie Słońca? Co trzyma w ręku muzealny Twardowski? Wyjątkowa prezentacja zabytkowych zegarów gwiazdowych i księżycowych, poprowadzi z-ca dyrektora, astronom Rafał Zaczkowski.

- godz. 21:30 – Sala Kameralna; bez rezerwacji

• „OGRÓD CZASU NOCĄ” – wyjątkowa okazja, by zobaczyć Ogród Czasu w nocnej odsłonie, oświetlony kolorowymi lampkami i poczuć jego niepowtarzalną atmosferę.

– w godz. 20:00-23:00

Noc Muzeów we wszystkich krajach europejskich odbywa się pod patronatem Rady Europy i jest wielkim spotkaniem publiczności z muzeami. Idea szczególnego dnia, w którym wszystkie muzea byłyby bezpłatnie otwarte, narodziła się we francuskim Ministerstwie Kultury w 1999 r., a dwa lata później przekształciła się w ogólnoeuropejską imprezę organizowaną w 47 państwach, sygnatariuszach Europejskiej Konwencji Kulturalnej. W 2005 r., również we Francji, powstał pomysł, aby to „święto muzeów” odbywało się w godzinach wieczornych i nocnych.

W tym roku wydarzenie odbędzie się również pod hasłem Międzynarodowego Dnia Muzeów ICOM „Muzea i kontrowersje. Wypowiedzieć niewypowiedziane w muzeum”. Tegoroczny temat ma podnieść świadomość w tym, iż muzea są ważnymi środkami wymiany międzykulturowej, wzbogacania kultur i budowania wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między ludźmi.

Zapraszamy!Noc Muzeów we wszystkich krajach europejskich odbywa się pod patronatem Rady Europy i jest wielkim spotkaniem publiczności z muzeami. Idea szczególnego dnia, w którym wszystkie muzea byłyby bezpłatnie otwarte, narodziła się we francuskim Ministerstwie Kultury w 1999 r., a dwa lata później przekształciła się w ogólnoeuropejską imprezę organizowaną w 47 państwach, sygnatariuszach Europejskiej Konwencji Kulturalnej. W 2005 r., również we Francji, powstał pomysł, aby to "święto muzeów" odbywało się w godzinach wieczornych i nocnych.
Zapraszamy!
Wstęp: symboliczne 1 zł (cegiełka na renowację zabytków)Noc Muzeów we wszystkich krajach europejskich odbywa się pod patronatem Rady Europy i jest wielkim spotkaniem publiczności z muzeami. Idea szczególnego dnia, w którym wszystkie muzea byłyby bezpłatnie otwarte, narodziła się we francuskim Ministerstwie Kultury w 1999 r., a dwa lata później przekształciła się w ogólnoeuropejską imprezę organizowaną w 47 państwach, sygnatariuszach Europejskiej Konwencji Kulturalnej. W 2005 r., również we Francji, powstał pomysł, aby to "święto muzeów" odbywało się w godzinach wieczornych i nocnych.
Zapraszamy!
Wstęp: symboliczne 1 zł (cegiełka na renowację zabytków)

noc muzeów 3